2. el oto, ikinci el araba alım satımı

 TÜRKİYE DE 2. EL ARABA SEKTÖRÜ. 

 Küresel Dünya ve avrupa birliği oto pazarında da etkisini gün be gün artırmakta. Önceleri Tofaş markası ile üretilen Fiat otomobillerde Tofaş tarih oldu. Sadece Fiat var. Küresel dünyada yeni markalar yaratmak çok pahalı ve nerdeyse imkansız. Bu sebebdendir ki ülkemize ait tüm dünya da tek bir bilinir marka yok. Otomobil sektöründe de durum aynı ve daha da ötesi tek otomobil markamız olma ihtimali olan Tofaş da artık bitti.

 Ülkelerin kendi teknolojileri ile ürettikleri otomobiller, bilinir markaların 2. el otomobillerine tercih dahi edilmemekte. Tüm dünya 2. yaşında ikinci el bir bmw yi satın almak 0 yerli markayı almaktan daha kolay oldu.

 İkinci ele düşmüş bir arabanın vergisi de düşmekte. Hiç bir araba sıfır satın alındıktan sonra değer kazanmamakta bilakis hemen değer kaybetmekte. Geniş araba markası pazarında 2. el otomobilerin fiyatı çok düşük.

Düşen dolar fiyatları düşük olan araba fiyatlarını daha da aşağıya çekmekte. Türkiye de 2. el araba sahibi olmak neredeyse çok kolay. 5000 YTL ye 2. el bir araba almak, yani asgari ücretini 1 sene birktirmek geçmişle mukayese edildiğinde inanılmaz gibi geliyor.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !